Zastosowanie ploterów frezujących do różnych materiałów


Wrzesień 13, 2019 Kamila Urbaniak 0 Comment

Obróbka materiałów obecnie nie przypomina już technologii, która była wykorzystywana dziesięć lat temu. Teraz temat obróbki opanowany jest przez urządzenia CNC, które w sposób automatyczny dokonują wcześniej zaprojektowanej obróbki. Robią to do tego w sposób dokładny i szybki, jaki nie uzyska się innymi metodami.

Zasada działania ploterów frezujących

ploter frezującyPloter to urządzenie, których nazwa pochodzi jeszcze od technologii komputerów, gdzie plotery były wykorzystywane jako drukarki wielkoformatowe. Plotery techniczne wykorzystywane do frezowania, działają na podobnej zasadzie. Całość jest oparta na ruchomej belce z zamontowanej na niej przesuwnej głowicy frezującej. Dzięki temu, że belka przesuwa się do góry i na dół wzdłuż włożonego pod nią materiału, a głowica porusza się wzdłuż belki, to ploter frezujący jest w stanie dosięgnąć każde miejsce na płaszczyźnie materiału, który był mu podany. Głowice mogą być różne w zależności od tego jaki materiał mamy zamiar obrabiać. Występują odmiany zarówno do metalu, drewna jak i plastiku. Wszystko zależy od tego co chcemy akurat uzyskać. Oczywiście występują na rynku zarówno odmiany ploterów uniwersalnych z wymiennymi głowicami, jak i urządzenia przeznaczone do obróbki tylko jednego materiału. Ploter działa jak typowe urządzenie CNC, czyli do swojego działania potrzebuje komputera i odpowiednio wgranego programu, który będzie przetwarzał zadany mu projekt.

Na wyjściu uzyskamy materiał obrobiony dokładnie w taki sam sposób jak w projekcie. Plotery frezujące wykorzystuje się głównie do grawerowania, ale także do wycinania płaskich kształtów na materiale, które posiadają nietypowe wzory, trudne do wykonania w sposób tradycyjny. Ceny tych urządzeń obecnie są już coraz niższe i na nieprofesjonalny model może pozwolić już sobie niemal każdy.