Zalety nawozów humusowych


Lipiec 10, 2019 Wojciech Kowalski 0 Comment

Dbanie o żyzność gleb przez utrzymanie odpowiedniej ilości próchnicy jest kluczowe dla rolnictwa czy ogrodnictwa, ponieważ ma bezpośredni wpływ na prawidłowy wzrost roślin, wysokość plonów i ogólne podniesienie ich jakości. W związku z tym, aby poprawić stan upraw, używa się odpowiednich nawozów dbających o utrzymanie odpowiedniego poziomu próchnicy w glebie.

Nawozy humusowe w rolnictwie – korzyści

polecane nawozy humusoweSpośród wielu naturalnych sposobów na użyźnianie gleby szczególnie są polecane nawozy humusowe. Zawarte w nich kwasy humusowe są naturalnym składnikiem próchnicy. Przy wyborze takiego nawozu należy więc się kierować ilością tych dobroczynnych kwasów dla uzyskania lepszych efektów. A takowych z pewnością jest dużo. Nawozy humusowe wpływają przede wszystkim na poprawę stanu gleby i jej użyźniania. Poprawiają jej strukturę i dbają o odpowiedni jej odczyn, dzięki czemu uprawy, które na niej wyrastają są zdrowe i lepszej jakości. Odpowiedni poziom próchnicy zwiększa aktywność biologiczną gleby, co pozytywnie wpływa na jej mineralizację. Stymulują również wzrost i rozwój systemów korzeniowych oraz zwiększają dostępność składników pokarmowych. W dodatku nawozy zawierające kwasy humusowe dbają również o odpowiednią powierzchnię wodną, co ma duże znaczenie szczególnie w przypadku gleb piaszczystych. Nawozy humusowe mogą również stymulować wzrost i rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które wpływają na odpowiednią wymianę gazową w glebie, a także zapobiegać zasoleniu i erozji.

Wiele gospodarstw boryka się z kwaśnymi glebami o niskim poziomie próchnicy. Rozwiązaniem na ten problem może być właśnie inwestycja w nawozy humusowe, które bardzo pomagają glebie w tych obszarach i pozytywnie wpływają na ogólną jakość i kondycję przyszłych upraw.