Wydajny rębak spalinowy


Czerwiec 24, 2019 Wojciech Klawisz 0 Comment

Racjonalne gospodarowanie zasobami leśnymi to jedna z najważniejszych kwestii nie tylko w Polsce ale i na świecie. Popyt na drewno nie maleje i dlatego bardzo istotne jest aby wykorzystać każdą możliwość jego oszczędzania. Zaczęto więc traktować jako surowiec gałęzie, drobne drzewa, krzewy i inne zdrewniałe odpady. Do wstępnego przerobu tych elementów służą rębaki do drzewa.

Rozdrabniacz spalinowy do drewna

rębak do drzewa spalinowyOprócz rębaków elektrycznych wyróżniamy rozdrabniacze napędzane wałem odbioru mocy z ciągnika oraz urządzenia spalinowe do rozdrabniania. Jest to grupa rębaków chyba najliczniejsza gdyż z powodzeniem mogą występować jako stacjonarne i mobilne. Nie są zależne od źródła energii elektrycznej czy od współpracy z ciągnikiem. Mają autonomiczny napęd w postaci silnika spalinowego. Bardzo ważną zaletą jest możliwość umieszczenia rębaka spalinowego na ramowym podwoziu z kołami pneumatycznym lub na przyczepkach. Tak posadowiony rębak do drzewa spalinowy daje szansę wykonywania pracy w dowolnym miejscu bez konieczności transportowania drewna w jego pobliże. Szczytowym rozwiązaniem jest umiejscowienie rębaka spalinowego na samojezdnym podwoziu gąsienicowym, co pozwala na wjazd i pracę w bardzo trudnym terenie. Rębaki spalinowe występują w dwóch wersjach, jako tarczowe i bębnowe. Na tarczach i bębnach osadzane są noże z bardzo mocnej hartowanej stali narzędziowej. Tarcz, bębnów i noży tnących może być różna ilość. Takie zróżnicowanie określa wydajność urządzenia. Do ilości wspomnianych elementów jest dostosowana moc silnika spalinowego. Oprócz mechanizmu tnącego zamkniętego w mocnej komorze na rębak składają się lej podawczy, silnik, rura wyrzutowa. Wszystkie osłony wykonane są z solidnych blach zapewniających bezpieczeństwo operatora.

Opcjonalnie rębaki można doposażyć w hydraulicznie napędzane wałki wprowadzające. Zapewniają one bezpieczne i jednostajne podawanie drewna pod noże tnące. Eliminują też ciężką pracę fizyczną operatora. Producenci mogą dostarczyć jako opcję wyposażenie stoły podawcze, konsole sterujące, dłuższe leje i wiele innych. Dlatego aby uzyskać pełną informację należy kontaktować się z producentem.