Rola sprężarki w klimatyzacji


Marzec 30, 2019 Dominik Sawicki 0 Comment

Klimatyzacja to najlepszy sposób na upały, szczególnie w parne dni w które nie ma wiatru. Wynalazca klimatyzacji dla niektórych osób powinien dostać nagrodę Nobla ze względu na poprawienie jakości życia wielu mieszkańców. Obecnie już nikt nie wyobraża sobie życia bez klimatyzacji.

Sprężarka w klimatyzacjach samochodowych

sprężarki klimatyzacjiNajczęściej klimatyzację używamy w samochodach osobowych, gdyż w ten sposób podróżujemy bezpiecznie i komfortowo, a straszne upały potęgujące swoją moc poprzez szyby samochodu są nam niestraszne. Najważniejszym elementem samej całego układu są sprężarki klimatyzacji, które pełnią rolę napędową dla czynnika chłodzącego przesuwającego się na elementach klimatyzacji. W sprężarce następuje sprężenie gazu do postaci ciekłej, który ulega rozprężeniu dopiero na parowniku i tak w kółko. Od sprawności i szczelności tego elementu zależy wydajność całej klimatyzacji. Najczęściej sprężarka jest napędzana z silnika samochodowego poprzez paski klinowe i koła pasowe. Dzięki temu zyskuje energie do sprężania gazu. Sprężarka jest wyposażona w specjalną cewkę, która załącza cały obieg gazu jeśli jest taka potrzeba, natomiast, jeśli klimatyzacja jest wyłączona, to rozłącza go. Jest to potrzebne, gdyż koło pasowe zamocowane do sprężarki obraca się cały czas podczas obrotów silnika, nawet, gdy klimatyzacja nie jest potrzebna, dzięki cewce w tym momencie sprężarka pracuje na biegu jałowym i nie spręża powietrza.

Przeważnie elementem, który najczęściej ulega uszkodzeniu w układach klimatyzacji jest właśnie sprężarka. Jako, że jest to element bardzo drogi często częściej po jego uszkodzeniu opłaci się dokonać regeneracji w formie wymiany zużytych elementów w specjalnych zakładach zajmujących się sprężarkami. Po tym zabiegu jej sprawność wraca na nowo.