Odszkodowania za wypadki w rolnictwie


Kwiecień 4, 2019 Adam Mówiecki 0 Comment

Każdy rolnik, który posiada więcej niż jedne hektar pola, musi zawrzeć umowę OC z firmą ubezpieczeniową, po to by w razie nagłego wypadku w jego gospodarstwie rolnym, każda osoba uczestnicząca w tym wypadku mogła uzyskać odszkodowanie.

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie z OC rolnika?

wysokie odszkodowanie z oc rolnikaRolnik posiadający nawet parę hektarów pola ma obowiązek ubezpieczyć swoje gospodarstwo polisą OC. Powinien to zrobić nie tylko po to, aby osoby pracujące  lub zamieszkałe w jego gospodarstwie mogły uzyskać odszkodowanie, ale też dlatego, że kiedy taki nagły wypadek się zdarzy, umowa OC zobowiązuje firmę, z którą rolnik podpisał umowę do wypłacenia świadczeń, a nie są one ściągane bezpośrednio od samego rolnika. Minimalne sumy jakie gwarantuje zakład ubezpieczający gospodarstwo rolne są bardzo duże. Ważną rzeczą jest to, że ubezpieczenie rolnika obejmuje także osoby wykonujące nagłe, pojedyncze prace w gospodarstwie. Prościej mówiąc, kiedy np.  rolnikowi podczas koszenia zboża pomaga sąsiad, a zdarzy się jakiś wypadek, to sąsiad może ubiegać się o wysokie odszkodowanie z OC rolnika i zostanie mu ono wypłacone przez zakład ubezpieczeniowy. Ponadto jeżeli szkody dozna osoba, która nie pracuje w danym gospodarstwie rolnym, to odszkodowanie obejmuje równocześnie uszkodzenia ciała i uszkodzenia rzeczy. Jeżeli zaś wypadkowi ulegnie osoba, która jest zatrudniona w gospodarstwie, to ubezpieczenie obejmuje tylko szkody osobowe, czyli uszkodzenia ciała.

Widzimy więc, że trzeba się ubezpieczać by nie dochodziło do nieprzyjemnych sytuacji. Jednak jeżeli już ulegniemy wypadkowi, możemy liczyć na wysokie odszkodowanie z OC rolnika, który podpisał umowę z ubezpieczycielem. Oczywiście lepiej jest, gdy nie będziemy musieli z tego korzystać, ale niestety pewnych zdarzeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć.