Odpowiedni plan dietetyczny


Kwiecień 26, 2019 Michał Gąbka 0 Comment

Wielu osobom dieta kojarzy się przede wszystkim z ograniczeniem jedzenia pewnych produktów spożywczych po to, by efektywnie schudnąć. Często zapominamy, że diety układane są nie tylko po to, by zredukować naszą wagę, ale również po to, by pomóc w rozbudowie mięśni lub odpowiedzieć na potrzeby naszego organizmu związane z konkretnymi chorobami, np. z cukrzycą.

Układanie planu dietetycznego

plan dietetycznyBez względu na to, jakiego typu dieta nas interesuje, aby była ona efektywna, konieczne jest jej odpowiednie rozplanowanie. Warto w tym celu spotkać się z dietetykiem, który ułoży dla nas indywidualny plan dietetyczny. Plan ten zostanie skonstruowany w oparciu o naszą kondycję zdrowotną, cel, jaki chcemy osiągnąć podczas diety, a także nasze przyzwyczajenia. Dla dietetyka istotną kwestią będzie też to, jak dużo czasu chcemy poświęcić na osiągnięcie naszego celu. Oczywiście, im szybciej będziemy spodziewać się efektów, tym bardziej plan będzie dla nas restrykcyjny. Dietetyk zawsze jednak przedstawi nam kilka opcji i propozycji ścieżek, które możemy wybrać, aby zrealizować przyjęty przez nas cel. Plan dietetyczny ułożony przez specjalistę jest odpowiednio zrównoważony, ale również atrakcyjny dla nas. Oznacza to, że posiłki są zróżnicowane pod względem wykorzystywanych produktów, a także ich sposobów przygotowywania. Dzięki temu zawsze będą nam smakować i nie będziemy czuć, że jesteśmy na diecie, przez co będzie ona naszą przyjemnością, nie zaś wyzwaniem.

Wielu dietetyków pomaga nam opracować plan diety nie tylko w oparciu o posiłki, które będziemy jeść, ale również o grafik ćwiczeń, który zamierzamy wprowadzić do naszej codziennej rutyny. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie odpowiedniej ilości kalorii do tego, ile będziemy ich spalać podczas ćwiczeń, co ma znaczenie w zależności od typu wprowadzanej diety.